Dřevoprodej s tradicí
Naše pobočky:

Prodejna #1 - Otrokovice
Letiště 1578, budova 59
Otrokovice Moravan
tel.: 603 430 818
stasa@stasa.cz
Otevírací doba Otrokovice
Po - Pá : 8:00 - 17:00
So : 8:00 - 11:00
Ne + svátky : zavřeno
Možno platit kartou a hotově.
Prodejna #2 - Ostrožská
Lhotská 772
Ostrožská nová Ves
tel.: 777 330 818
onv@stasa.cz
Otevírací doba Ostrožská
Po - Pá : 8:00 - 12:00 > 13:00 - 17:00
So : 7:00 - 10:00 Ne + svátky : zavřeno
Možno platit kartou a hotově.

Montáž palubek na fasádu

Montáž dřevěné fasády je pro truhláře, tesaře, nebo i zručného kutila vcelku jednoduchá věc. Je však třeba mít od projektanta nebo architekta přesnou skladbu roštu, izolační vrstvy a i konečnou skladbu fasády včetně detailů. Projekt by měl být postaven tak, aby byl rosný bod v místech, kde nemůže udělat škody – tedy mimo izolaci a tam, kde může být také dobře odvětráván.

S tím souvisí i nutnost dodržení projektu při realizaci a také použití vhodných (a pro tyto účely schválených) materiálů - izolací, hmoždinek, šroubů apod. Dřevěná fasáda je vystavena množství různých vnějších vlivů, např. silnému větru, změnám vlhkosti vzduchu a srážkám.Pouze správně vyprojektovaná a správně montovaná dřevěná fasáda je schopná všem nepříznivým vlivům dlouhodobě odolávat, v opačném případě může dojít nejen k estetickým, ale i funkčním závadám (a tyto se mohou dostavit velice rychle).

Rošt

Rošt musí být vytvořen tak, aby za fasádou mohl proudit vzduch směrem nahoru a aby mohl nahoře unikat. Rozteč roštu musí být přiměřená tloušťce fasádního profilu, a třeba zohlednit, zdali jde o profil s perem a drážkou nebo bez nich. V následující tabulce jsou uvedeny doporučené rozteče pro různé případy.

Rozteče roštů pro různé druhy a tloušťky profilů

Pamatujte prosím, že by hranoly roštu měly být (je to vhodné u mokrého řeziva, u KVH a sušených není nutné) ošetřeny proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním a někdy i nátěrem.

Tloušťka 19 mmTloušťka 24 mmTloušťka 28 mmTloušťka 32 mm +
Profil s perema drážkoumax. 80 cmmax. 100 cmmax. 120 cmmax. 140 cm
Profil bez pera a drážkymax. 60 cmmax 70 cmmax. 80 cmmax. 90 cm

Ke konstrukci roštu doporučujeme používat dřevo s odpovídajícím stupněm vlhkosti, nesušené stavební řezivo je pro takovéto použití nevhodné - může se kroutit.

Dbejte na to, aby byla spodní konstrukce rovná. Doporučujeme použít olovnici a srovnávací lať, větší nerovnosti (kameny, zbytky omítky) odstraňte, menší vyrovnejte dřevenými klínky, umístěnými pod nosné latě v místě upevnění hmoždinkami.

Povrchová úprava fasády

Povrchovou úpravu vždy provádějte před montáží. Většinou ji 1x naneste i z rubové strany profilu. Pokud nátěr neobsahuje přípravky proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu, doporučujeme napustit palubky takovýmto přípravkem před nanášením vlastního nátěru, firma Flügger a OSMO má své speciální penetrace a dále nabízíme univerzální Lignofix a Bochemit. Mezi všeobecně používané a doporučené povrchové úpravy patří lazura nebo oleje.

Montáž fasády

Pro montáž fasád existuje několik velmi důležitých zásad:

A. palubky se při vodorovném pokládání dávají vždy perem nahoru

B. palubky nikdy nestahujte, při vyšší vlhkosti by mohlo dojít k vyboulení fasády

C. při zařezávání se musí přetřít řezy i čelní konce povrchovou ochranou, protože jimi vniká vlhkost do palubek nejrychleji

D. při kotvení vždy používejte kvalitní dlouhodobě nekorodující materiály

E. nezapouštějte šrouby při připevňování fasádních profilů příliš hluboko do dřeva

F. na koncích palubek si předvrtejte otvory pro šroub, případně je kotvěte minimálně 50 mm od konce, zabráníte tím pozdější tvorbě trhlin

G. spodní a horní zakončení fasády je třeba opatřit mřížkou, aby se zabránilo vniknutí hlodavců, ptáků a hmyzu

Fasádní palubky s perem a drážkou lze kotvit dvěma způsoby

A. do pera pozinkovanými kolářskými hřebíčky nebo nastřelovacími hřebíčky o délce min. 40 mm a více (tzv. skrytý způsob)

B. dle šíře palubky jedním nebo dvěma vruty z nekorodující oceli - RapiTec. Při tomto (tzv. viditelném) způsobu je třeba dbát aby vruty byly přesně v rovině, pouze tak dosáhnete toho, že bude obklad po estetické stránce opravdu zdařilý.

Fasádní profily bez pera a drážky lze také kotvit dvěma způsoby

A. speciálními nerezovými příchytkami (či dřevěnou lištičkou), které se zezadu dvěmi vruty přichytí na profil a spárou mezi profily se ukotví na rošt (neviditelný způsob kotvení, efektní, ale finančně náročný)

B. dle šíře palubky jedním nebo dvěma vruty z nekorodující (nejlépe pevnostní) oceli. Při tomto (tzv. viditelném) způsobu je třeba dbát aby vruty byly přesně v rovině, pouze tak dosáhnete toho, že bude obklad po estetické stránce opravdu zdařilý.

Rohy fasády a špalety lze udělat minimálně třemi způsoby

A. překrývaný – všechny rohy se zalištují buď masivní rohovou lištou, nebo dvěma k sobě kolmo slepenými prkénky, tvořícími masivní rohovou lištu. Nevýhodou tohoto řešení je zatékání vody při deští a větru, špatné vysychání a následná krátká životnost.

B. přiznaný – palubky nebo fasádní profily se zaříznou k sobě pod úhlem 45 stupňů, ale nedorazí se k sobě, nechá se mezi nimi rovnoměrná mezera cca 3–5 mm aby po dešti čelní konce rychle uschly. Výhodou je vysoká životnost.

C. segmentový – používá se nejčastěji při tzv. segmentové fasádě, kdy se palubky nebo profily nenastavují, ale jsou rozděleny svisle vyčnívajícími hranolky, mezi které se zařezávají. Takovýto hranolek pak tvoří i roh fasády.

Tomáš Staša - dřevoprodej
Dřevěné palubky máme skladem.
Dřevoprodej s prodejnou v Otrokovicích a Ostrožské Nové Vsi.
© Copyright, práva vyhrazena pro: Tomáš Staša® 2024. Vytvořil a spravuje tento web: Ondřej Klhůfek 2007-2024
UPOZORNĚNÍ: 22.12.2023 AŽ 1.1.2024 OBĚ POBOČKY ZAVŘENY.| 🌍 Náš eshop |  🏠 ÚVOD |  🖨️TISK této stránky |  ✔Instagram Staša |  ✔FACEBOOK Staša |  Vrátit se nahoru ↑